2018. május 31.:
Ukrán kóstoló a kárpátaljai anyagból:
5214. Piwny Kubek. Sima fűnyíró sör egy Fastiv nevű kisvárosból. Azért szerintem beszédes, hogy lengyel nevet adtak neki (sörös korsó)! Nem csak mi veszítettünk annó Cirmos Cicával…!
5215. Stare Misto. Egymás után a második sör, amire nem ciril betűkkel van ráírva a márkanév, pedig ukrán gyártású. Ez nem csak a sörökre jellemző odakint! Kárpátalja nem Ukrajna, bármennyire is el van ukránosítva! Egyébként ez is nagyon eccerű, két c-vel. Kint ittam már mindkettőt, csak egyszerűbb volt most, az újrakóstolásnál listáznom őket, pláne azért, mert anno a szálláson áztatás előtt a takinénik kidobták az üres üvegeinket.
5216. Svizsij Rozliv. Ez az utóbbival azonos privát sörfőzdéből való, a lembergi Persától és szintén egy sima világos láger szűrve és pasztőrözve. Az előbbi talán a fűnyíró, utóbbi meg a minőségi? Háááát, sokára jutottam el a listázásukig, de nem lehet véletlen, hogy egyik sem hagyott bennem mély nyomokat!
2018. május 25-26.:
Egy újabb nagy falat, ami még hiányzik a listámról! Hál’ Istennek, pontosabban az Óbudai Kisüzem Sörfesztiválnak és Gyula barátomnak rengeteg újdonságot kell ehhez a két naphoz is felvezetnem, konkrétan 36-ot! Remek hétvége volt! Klasszikus, a „Gyuláéknál alvós” fajtából való, Csabival karöltve. Bár asszem, most nem volt rá szükség! Nem Csabira, hanem a karöltésre. Ezúttal Balogh Balázs barátom is eljött, igaz, „csak” szombaton találkoztunk, de így is tudtunk pár órát együtt lógni és végre párját, Csillát is megismerhettem! Egyébként viszont kevés gyűjtő cimbivel futottunk össze, valahogy most ez a része vékonyabbra sikeredett a hétvégének a megszokottnál. No! Szóval az alábbi újdonságokat sikerült felhörpinteni:
5214. Kissler Rózsa-Meggy. Rózsás meggysör, vagy van rózsameggy típusú meggy? A lényeg, hogy finom sör volt.
5215. Kissler Mangó. Egy újabb dombóvári gyümölcsös sör. Ebből kevésbé éreztem ki a gyümit. Inkább sörös volt, ami mondjuk nem baj.
5216. Fehér Nyúl Cranachan. Málnás fekete IPA. Azt gondolná az ember, hogy ez biztos furcsa lesz, de nem! A tökéletes szó sokkal jobban illik rá!
5217. RampAPA a zombi vasutas. A nem pasztörözött, csapolt változat. Azóta már kiderült, szokás szerint jobb az üveges, pasztőrözött változatnál. Jászdózsai újdonság Bandusszal koprodukcióban.
5218. Ceylon Buddy. HopTop teás IPA. Harmonkusra sikeredett, ügyes holmi.
5219. Bitang Joe. Többször is lemaradtam már erről a fóti újdonságról. Most végre sikerült megkóstolni.
5220. Kaszablanka. Ez is fóti, egy klasszikus bajor búza. Kellemes volt.
5221. John Lemon. Mályi citromos sör. Ezt is csak névről ismertem eddig. Újabb lemaradás bepótolva. Kellemesen üdített a sok különlegesség között.
5222. Sisters of Kapucinus. Izgalmas sör-bor hibrid Magyarhertelendről.
5223. Sourus. Savanyított Kapucinus. Ezzel a típussal továbbra sem tudok igazán megbarátkozni, de azért kár lett volna kihagyni.
5224. Horizont Pilot Series 10. Egy újabb New England IPA a kísérleti sorban. Igen jól sikerült.
5225. Horizont Pilot Series 8. Szűretlen bajor búza. Nem rossz, nem is kiemelkedő.
5226. Nero. Az Uradalmi Sörmanufaktúra 3 újdonsággal jött ki. Az ő söreiket nem a fesztiválon, hanem a mellette lévő Kobuci Kertben kóstoltuk üveges változatban. Igazi oázis az a hely! Ez egyébként egy finom stout volt. Sajnos egyikről sem tudom, melyik főzdében készült!
5227. Blonde. Blonde ale. A háromból ez jött be a legkevésbé, de egyáltalán nem volt rossz.
5228. Misty. New England IPA. Abszolút típusazonos, remek söröcske.
5229. Snakebite. A Legenda egyik klasszikusa. A jelenlegi főzdéből most kóstoltam először.
5230. Biere de Garde. Ez is Legenda. Nevében a típusa. Első nap este az utolsókat rúgtuk, illetve kóstoltuk már ezekkel. Nem voltak rosszak, de érdemes lenne újra kóstolni mindkettőt.
5231. Kecskeméti Barack. Nem pálinka! Sör. Sörösen barackos, barackosan sörös, ahogy kell.
5232. Etyeki Meggyes. Ennek elég furcsa karaktere volt. Jó dolog az egyediség, de nálam nem találtak be vele.
5233. Etyeki Bodzás Saison. A bodzás sörök nem állnak túl közel hozzám, így ezt aztán végképp nem tudom, tudnám reálisan értékelni.
5234. Mutti. Békésszentandrás jubileumi sörpárjának újhullámos darabja. Hopláger. Kár, hogy szűrt!
5235. Vári Nővérek ’18. Újabb verzió a két „hölgy” summer ale sersorából.
5236. Kazánházi IPA 1. Na, most három szegedi IPA jön. Kelsch Robi barátom házi főzetei. Ezeket Gyuláéknál kóstoltuk csak úgy, mint az utánuk következő erdélyi kézműves söröket. Az alap íze nem tűnt IPA-snak, kicsit furcsa volt, az illata vékony, de utóízében a keserűt tolta rendesen.
5237. Kazánházi IPA 2. Ez volt a legharmonikusabb. Típusazonos finomság.
5238. Kazánházi IPA 4. Ezt csak tippelem egyelőre, hogy az, aminek írtam. Címkék nélkül nehéz a söröket beazonosítani. Markánsan keserű, volt benne valami „guris”.
5239. Cosmo Baut. 5%-os láger a Bere a la Cluj-tól, Kolozsvárról. Ők egy ideig Etyeken gerilláskodtak, nem rég indították be a saját főzdét, így az ezen a napon kóstolt söreik egy része valószínűleg még kishazánkban készült, de nehéz megmondai, melyik, így nem is vesződöm ezzel. Ez egyébként elég átlagos volt.
5240. Fulg De Ea. Azonos forrásból egy special ale. Füstös illata, inkább szaga volt. Egyáltalán nem jött be.
5241. Phaza Lunii. A főzde utolsó söre, kommersz pale ale.
5242. Amarilla. Nagyszebeni APA a Nembeer-től. Nm voltam tőle elragadtatva.
5243. Draculina. Belga saison szintén Szebenből. No, akkor már inkább az előző!
5244. Dambla. A kolozsvári Kutuma jól sikerült IPA-ja.
5245. Karma. Ez is kolozsvári, de Hophead főzet. Dupla IPA. Jól sikerült.
5246. Corvus Nefiltrata. Szűretlen pincesör. Elég átlagos. A Klausen Burger Sörfőzde terméke, szintén kolozsvárról, csak úgy, mint a következő három.
5247. Indigen. Blonde ale. Ez sem fogott meg.
5248. Red Revolution. Hangzatos nevű vörös sör, de ebben sem volt túl sok kraft.
5249. Arrogant. IPA. Elméletleg ez viszonylag jó volt, bár lehagytam az eredeti jegyzeteimről a pontszámát.
2018. május 24.:
5213. Argus Strong. Ez a Lidl saját márkás sörsorának cseh darabja, elvileg Protivínből. 7/16-os félbarnának nevezett, meglehetősen sötét színű láger. Markáns, elég alkoholos, de soha rosszabbat.
2018. május 22.:
5212. Bipolar Bear. A Monyó 6,1%-os búza IPA-ja. Nem rossz, de szerintem anno a WHT IPA jobb volt.
2018. május 20.:
Az Anglia – Kolumbia meccs napján jutottam el oda, hogy felvezessem ennek a délutánnak az anyagát, egy baráti kóstoló termését. Hogy is volt? Balázs itt volt, az tuti, Gabi meg biztos nem. Csepi is jött, kicsit megkésve. Szabi is itt volt? Ő variált előtte Csabit inspirálandó. Petya? Ricsi nem tudott jönni.
5199. Lwiwske Eksportowe. Részben lengyel feliratú ukrán nosztalgia sör. Sima világos, de annak jó.
5200. Lvivske Knaipa Svizse. Ezt is Lembergben főzték és szintén sima világos. Jópofa címkével egy nem nagy szám sör.
5201. Predná Hora Premium Pils. Szlovák kézműves pilzeni, amit a pozsonyi börzén gyűjtöttem be. Inkább gyári minőségnek mondanám.
5202. Karpat 3Bull. Ez is szlovák házi sör. Furcsa, fűszeres láger volt. Nem jött be.
5203. Hike. Ukrán gyártású világos láger. Valami kommersz divatcucc.
5204. Black Friday. Fekete IPA szintén a Karpat Sörfőzdéből. Elsőre nem tűnt túl komolynak, de miután letoltunk egy adag pizzát, kiteljesedett. Kellett a szájíz regenerálás hozzá.
5205. Predná Hora Materina Dúška. A gugli fordító „anya orrának” fordította, egyébként elvileg kakukkfüves sör. Nagyon pocsék volt igaz, a szavatossága határán járt.
5206. Predná Hora Vianočny Špeciál. Karácsonyi holmi, szintén a végét járva. Nem sok kárt tettünk benne.
5207. Kaiserdom Kellerbier. Szűretlen német pincesör.
5208. Kaiserdom Dark Lager. Ezt a dunkelt és az előbbi cuccot is a debreceni Auchan-ban vettem. A fogyasztható kategóriába tartoztak, de azért nem bántam, hogy nem egyedül kellett meginnom belőlük az 1-1 litert.
5209. Edycja Bez Zadneg - Don Wito. Lengyel witbier. Ez az üveg még egész fogyasztható volt. Azóta kifogtam már belőle egy olyat, amit inkább kiöntöttem.
5210. RampAPA. Jászdózsai újdonság Bandusszal karöltve megalkotva. Balázs hozta ezt az üveges, pasztőrözött változatot. Nem durrant akkorát, mint amekkorát vártam tőle.
5211. Cigorka. A pozsonyi u Ábela ír stout-ja. Anno lefelejtettem a piszkozat papírról, így nehezebb visszaemlékezni rá, de asszem, elég jó volt, meglehetősen KV-s.
2018. május 16.:
5197. West Coast Samurai. Yuzus west coast IPA a MAD-től. Nagyon eltalálták! Olyan, mint ha a gyümölcsössége nem is a gyümitől lenne. Igazi SÖR, csupa nagybetűvel!
5198. Collab – Az Ördög magyar hangja. A Monyó folyékony daallamai quimbys stílusban. Vörös IPA. Erre sem lehet panasz. Fordított sorrendű kóstolás mellett még jobban ízlett volna.
2018. május 13.:
5195. Allgäuer Büble Bier Urbayrisch Dunkel. A debreceni Auchan-ból gyűjtöttem be. Megérte. Remek!
5196. Kronfels Hell. Oettingenben ráálltak az áruházi sörök gyártására. Nem baj! Teljesen vállalható minőségben tolják! Ez a helles egy kicsit édeskésebb a kelleténél szerintem, de ettől függetlenül igen könnyen lecsúszott! Petya, Sanyó, köszönöm szépen! :-)
2018. május 12.:
Részben a hazai, megállíthatatlannak tűnő sördömping miatt, részben az elmúlt hetek saját, vagy családi utazásaiból kifolyólag kicsit megszaladt itthon a sörkészlet. Már megint 3 hűtőm van tele sörrel. Ideje nekiállnom, kóstolgatni! Baráti segítséget szívesen fogadok! A mai termést egy pozsonyi nóném ABC-ből gyűjtöttem be:
5191. Ridgeway IPA. Az angliai Oxonban lévő sörfőzde IPA-ja. Nem kiemelkedő, de nagyon jólesett.
5192. Ridgeway Blue. Világos ale, esetleg APA? Egész jó, de azért ez sem olyan nagy szám. Minden esetre a „soha rosszabbat” kategóriába belefér!
5193. Ridgeway Foreign Export Stout. Kicsit kacifántos a karaktere. Nem pontoztam le, pedig az utolsó kortyig sem tudtam eldönteni, ízlik-e, vagy sem.
5194. Bad King John. Ez is Ridgeway főzet, de ez South Stoke-ban készült. Hát, a „rossz János király”-ból a rossz az teljesült. Elvileg ez egy „nagyon angol fekete ale” a címke szerint. Szerintem egyszerűen csak nagyon szar!
2018. május 5-10.:
Magam is alig hiszem, de Kárpátalján jártam. Szentpéteri Gábor barátomnak köszönhetem, hogy 6 napra kiszakadhattam az itthoni verkliből és megismerhettem egy olyan világot, a jelenlegi határainkon túlra szakadt magyarság egy olyan szegmensét, amit, akiket itthonról sajnos kevesen ismernek, ismerünk. Több barátommal is régóta beszélünk már róla, hogy egyszer jó lenne kimenni, így hát most éltem az adódó lehetőséggel. Nagyon hosszú beszámolót lehetne írni az útról, de nem teszem. Csodás helyeken jártunk, nehéz sorsú, szeretetre és tiszteletre méltó magyar embereket ismertünk meg. De ez nem sörtúra volt, inkább időutazás a történelem hullámain. A barátaimnak majd mesélek róla személyesen, ide csak azt a pár sört vezetem fel, amiket útközben és odakint kóstoltam. Igazából több is listázható lenne az alábbiaknál, de nem ez volt a lényeg, ezért elég lazán kezeltem a jegyzetelést. Vannak fontosabb dolgok is a Világon!
5184. OXX Lager. 4,8-as német világos láger Ulmból. Keresztfiaim, Sanyó és Petya hozták németországi kiruccanásuk alkalmával, én meg továbbvittem a kárpátaljai útra. A buszon gurítottunk le belőle 1-1 üveggel.
5185. Baltika Mjagkoje Polutemnoje. Orosz márka ukrán főzete. Félbarna láger a Carlsberg Ukrainától. Jánosiban ittam, a szálloda recepcióján vehető tizensok fajta sör egyike volt. Talán ez volt az egyetlen sör az út során, ami egyáltalán nem esett jól.
5186. Robert Doms Golden Ale. Ez is Carlsberg gyártmány, csak Lembergből. A prémium sör soruk újabb darabja. Kifejezetten finom. Megérdemelt volna egy korsót, de úgy alakult, hogy útközben, üvegből gurítottam le jártunkban, keltünkben.
5187. John Gaspar Gold Beer Szvitle. Beregszászi kisüzemi világos láger, meglepően füstös karakterrel.
5188. John Gaspar Gold Beer Temne. A barna változat. Nem volt rá panasz.
5189. John Gaspar Casting. Ez már inkább újhullámos ízvilágú, de szintén világos láger sör volt. A hopláger elnevezés talán túlzás lenne rá. Mind a 3 beregszászi sört egy kisboltban sikerült beszerezni. Aztán egyik délután, este gurítottuk le őket a szálláson. A sörfőzdébe sajnos nem jutottam el. Az első kettőről azt hittem, már listázva vannak, de egy gyengébb, igazából teljesen pocsék változathoz volt „szerencsém” korábban, ezek viszont most fogyaszthatók, kellemesek voltak.
5190. Zsigulivszke. 4,5%-os kijevi „szovjet” világos az Obolontól. Egy (még)gyengébb változata volt eddig listázva. Ezt hazafelé gurítottam le, miután átértünk a határon.
Elég sok csapolt sört ittunk odaát. Obolont, Csernigivszkét, Žatecky Gust és még ki tudja mit. Pontos adatom nincs róluk, de elvileg már listázott sörök. Illetve a szálláson és útközben kóstoltunk még pár fajta üveges sört, de áztatás előtt elvitték a takarítók az üres üvegeket a szobánkból, így azok lényegében elvesztek, illetve majd, ha újra megkóstolom őket a hazahozott pakkból, akkor kerülnek listára. Még cseh sört is ittunk kint csapolva, az egykori világháborús bunkerrendszer mellett lévő kocsmában, de a csapos szerint Patrikot ittunk, ami elvileg egy litoveli zöld sör, ennek viszont nem volt zöld színe, így inkább hanyagolom a listázását.
2018. május 2.:
5183. Predná Hora IPA. A két napja listázott felvidéki sörfőzde egy újabb söre. Elég jól rakták össze ezt is. Így utólag viszont talán nem IPA-t, hanem valami „egyszerűbb” sört kellett volna ma bontanom. Mindegy! Azért lecsúszott.
2018. április 30.:
5182. Predná Hora Summer Ale. A pozsonyi börzén gyűjtöttem be ezt a frankó kis szlovák, 4,2-es, szűretlen nyári ale-t. Szépen van megkomlózva. Predna Hora (Előhegy) egy üdülőtelep Muraň, azaz Murányalja közelében. Ott főzték a kicsikét.
2018. április 28.:
Hosszú évek után végre újra eljutottam a pozsonyi börzére Kalmár Józsinak köszönhetően. Kicsi, de hangulatos találkozó volt. Jó szervezés, gazdag tombola, kedves vendéglátás. A gyűjteményem is gyarapodott pár érdekes darabbal. Két fajta remek sört csapoltak helyben, ráadásul grátisz. A nagylévárdi Rudavar házi sörfőző két remekét.
5179. Habaner 12°. A neve alapján akár még chilis sör is lehetne, de szerencsére nem az volt! Egy kiváló, szűretlen pilzenit ismerhettünk meg benne.
5180. Trulélek 15°. Ez pedig egy tartalmas stout volt. Elég sűrűn repetáztam mindkettőből és nem azért, mert ingyen volt.
Hazafelé benéztünk az összes útbaeső áruházba. A Kaufland egyik üdvöskéjét útközben nyekkentettük meg.
5181. Stephans Bräu Premium Pils. Bizonytalan eredetű német áruházlánci sör. 4,9/11,2. Kicsit gyengébb változatban volt eddig listázva. Ahhoz igazítva Mannheimhez listáztam ezt is. Meglepően iható!
2018. április 26.:
5177. Pécsi Sör Prémium Búza. Amióta újra magyar kézben van a Pécsi Sörfőzde és egy huszáros vágással (pontosabban jogszabály módopsítással) elérték, hogy a kisüzemi sörfőzdékre vonatkozó kedvezmények rájuk is vonatkozzanak, elkezdték fejleszteni a szortimentjüket. Ennek köszönhető ez a szűretlen búzasör is. Elsőre kicsit furcsának tűnt, édesebb, mint amit a stílustól megszokott az ember, de tulajdonképpen nem rossz.
5178. Búza. Lehet, hogy Hajdú Búzának kellett volna írnom az egyértelműbb azonosításért? A hajdúböszörményi Hajdú Serház bajor stílusú búzasöre. A korábbi márkáikkal ellentétben ennek nem adtak fantázianevet. Hát, megmondom az őszintét, ez nagyon furcsára sikeredett! Lehet, hogy jó, de nem az én ízlésvilágom.
2018. április 25.:
5174. Львівське Світле. Ukrán pasztőrözött, szűrt világos láger. Ölég gyenguska.
5175. Oettinger Schwarz. A német Oettinger gyárcsoport gothai gyárából való fekete láger. Ez egész jó volt.
5176. Partiscum Barna. Szögedi újítás. Kisüveges kiszerelés, új dizájn, új márkanév. Szeretnék, de sajnos nem sok jót tudok róla írni! Nagyon üres. Olyan semmilyen. Mentségére szóljon, hogy már több mint 1 hónapja lejárt a szavatossága. Frissen biztos sokkal jobb!
2018. április 23.:
5173. Paulaner Weissbier-Zitrone Alkoholfrei. Túl édes. Elég szépen bevásároltam szombaton a debreceni Auchan-ban. Ez az első fecske. Lesz ez még jobb is!
2018. április 18.:
Na, akkor Majára! :-) Ricsi keresztfiam és párja, Niki gyönyörű szép kislányára! Már kétszeres nagypapa a bátyám! :-)
5170. Kustosz Jasne Pelne. 5,5%-os lengyel szűrt, pasztőrözött világos láger. Nem világverő, de soha rosszabbat!
5171. Lomza Niepasteryzowane. 5,7%-os lengyel, szűrt, nem pasztőrözött világos láger. Ez jobb volt, kifejezetten finom!
5172. Львівське Різдвяне. 4,4%-os ukrán pasztőrözött, karácsonyi barna láger. Ez sem különleges, de teljesen rendben volt. Soha rosszabb szortimentet!
2018. április 17.:
5168. FestBeer. A győrújbaráti Vaskakas blond ale-je. Simacsek-Kun Laci szerezte be. Köszönet érte! Közepesnél kicsit jobbnak mondanám. Az igazat megvallva elég sok volt belőle az 1 liter.
5169. Borsodi Mester. Sokat vártam tőle, de így elsőre azt mondanám, szar. Azért majd adok neki még egy esélyt.
És közben megszületett a kis Maja! :-) (Igaz, én csak másnap reggel tudtam meg.)
2018. április 13-15.:
Huhh! Tartalmasra sikeredett ez a BAZ-megyei hétvége! Nehéz pár mondatban összefoglalni. Sok újdonság került terítékre igaz, elsősörben nem a Sörmustrán, hanem Csabinak köszönhetően. Ezeket most nem feltétlenül kronológiai sorrendben fogom felvezetni, ahogy a sztorit sem. Majd ahogy adja… A Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének versenye és jubileuma kapcsán voltak kiváló sörtörténeti előadások a Diósgyőri Várban. Volt sörkóstoló Emődön. Volt „Sörmustra”. Végre voltam keresztanyámnál is! Szabi, Csepi, Gyula és Andi is eljöttek Miskolcra, aminek nagyon örültem! Csabival számoltam alapból! Benics Erikának hála szállásunk is lett szombat éjszakára, már annak, aki igénybe vette… Szóval jó volt! Nagyon jó volt!
A hivatalos program előtt, péntek reggel elugrottam a Baráthegy Sörfőzdébe. Mindig érdemes benézni hozzájuk! Új sört nem főznek, reklámanyagot nem csináltatnak, de az az egyszem sima világos láger sörük kitűnő és baromi olcsó! Most sem bántam meg, hogy beugrottam hozzájuk!
Sörtörténeti előadások a Várban. (Még anno az első kettőn voltam.) Remek volt! Sokkal többet kaptam tőle, mint előzetesen gondoltam! Andrásnak, Gabinak és Erikának hála a kis kiállításunk is szép lett. Végül Mata Miki is el tudott jönni, szóval frankó volt már a kezdés is! (Másnak is feltűnt már, hogy rengeteget használom az „is”-t?)
Aztán még egy kis főzdézés: Pénteki hangulat a pultnál, Diósgyőrben: „Kicsit kértem!” „Ááááá, nem, feles alatt minek?”
5139. Diósgyőri Világos. Mivel nem is olyan régen húztak egy vonalat a Rauschbergnél és új dizájnnal, új márkanévvel és új sörökkel rukkoltak elő, most mind a 4 aktuális sörüket listázom. Valószínűleg ez a világos láger az, ami leginkább azonos a régivel, de hát új név, új sör… Egyébként semmi különleges, de ár-érték arányban messze jó (180,-Ft / korsó).
„Ébresztő! Nincs alvás! Isszuk a sört és megyünk! Szóltam már párszor!” Mondta (nem nekem) a pultos hölgy és kiment cigizni. Egyébként ezer köszönet jár neki a címkékért!!!
5140. Diósgyőri Fekete. Ennek kicsit az alkohol tartalma is változott. Nem csökkent, emelkedett.
Amúgy itt én repetáztam is! Két nap alatt kétszer voltam a sörfőzde sörözőjében!
5141. Diósgyőri Bástya. Ez egy 7%-os világos láger. 1 literes PET palackból toltuk, a szállás elfoglalása közben, szombaton, miután Gyuláékat bevártuk a főzdében. Egyáltalán nem rossz cucc, de így azért elég kemény volt flakonból!
5142. Diósgyőri Kriek. Meggyes láger. Ennél nagyon szépen eltalálták az egyensúlyt. Szerintem versenyre kelhet a legjobb hazai meggyes sörökkel. Mindenkinek ízlett.
Visszaugorva péntekre, aztán Steff barátunk látott minket (Csabit és engem) vendégül péntek estére Emődön, Csabi meg rögtönzött nekünk egy közepes nagyságú sörfesztivált. Mi már „csak” kiegészítettük pár sörrel. Nagyon komoly szortimentet toltunk!
Jimmy két söre még listázásra várt, (de igazából 5-öt kóstoltunk):
5143. Csendes Ale. Karácsonyi sör. Nagyon szépen, harmonikusan összerakott cucc, de továbbra sem szeretem a fűszeres söröket.
5144. Kanizsa Friends Újratöltve. IPA-s IPA. Ennél nagyobb dicséret nem is kell! Nekünk Csabival ez még mindig nem megy!
Kunstár Tibor gádorosi szortimentje:
5145. American IPA. Az! Neki is sikerült típusazonos IPA-t csinálni. De akkor mit csinálunk mi rosszul?
5146. Black Dog Stout. Ez is egy nagyon szimpatikus söröcske. A szokásos festőmalátás ízhibát egyáltalán nem érezni rajta. Finom fekete sör.
5147. Black Dog Chilis Stout. Hát igen! Ez is OK, de én nem szeretem a paprikás söröket!
5148. Black Dog Kávés Sotut. A KV-sakat viszont igen! Ezt is.
5149. Cseh Pilseni. Nem tudom, hogy láger sör-e, vagy „csak” a maláta miatt pilzeni. Leveles vadkomlós ízvilága van, amit a saját söreimnél kicsit antimegszerettem, így emiatt nekem ez se jön be, de attól még nem feltétlenül rossz.
5150. Meggyes Sör. Érdekes arcú a kicsike. Volt valami furcsa benne. Alapból nem jönnék össze vele, de egy lakatlan szigeten…
Aztán 3 Kiss söröket is kóstoltunk:
5151. Sülysápi Ivósör. Az! Még mielőtt láttam volna a leírását átjött, hogy láger. Nem nagy kaland, de nem is arra született, hogy izgalomba hozza az embert.
5152. Szimpla APA. Nem nagyon jegyzeteltem róla. Ez már a 19. fajta sör volt pénteken. Az biztos, hogy kifejezetten bejött. Hozta a stílust, ahogy kell, bár a kapott leírás alapján meglepően erős sör APA-nak.
5153. Vörös Hybrid. Testes, ízében is vöröskés, finom söröcske.
A Horka már ismerősként került terítékre, de ez a főzet sokkal jobban ízlett, mint korábban. Barna witbier-rel nem mindannap találkozik az ember! Gazdag, szerethetően, witbieresen fűszeres söröcske.
2 sör erejéig átmentünk virtuálisan Erdélybe:
5154. IX. Kutyvasz Butyka Ser. Elvileg pale ale, de 9,2-es alkohol tartalommal, PZS barátom? Hát ez már inkább belga tripel. Annak viszont kifejezetten jó!
5155. IX. Kutyvasz Butyka Ser Chili. Na, már megint egy csilis sör! Nem panaszként mondom! Érdekelnek, csak ne kelljen innom belőlük! Teljesen jó ez is, csak én nem szeretem a csilis söröket…
Ugrás Győrbe:
5156. No Chill Ale. Ez nem Chilis, csak chill. Amennyire tudjuk, Kunca első dunsztolt söre. Egész jó lett! Nála is működik a technológia.
Hókusz, pókusz, Barkasz!
5157. Ökör Sör. Ennek a fogyasztása kiváltság! Bicskei vadkomlós ale. Egyrészt tök jó, másrészt az első gerilla főzet Csabinál! A Tábornok úr főzte, ökörköri csapata részére. Mázli, hogy én is megkóstolhattam!
5158. 3 barát. Ennek még majd pontosítva lesz a neve. Csabi 3 lengyel komlóval főzte. IPA-nak szánta. Nem lett az, de sörnek finom.
5159. Marika néni. Ez is lengyel komlós. Az egyik komló neve „marikás”, de már pontosan nem emlékszem rá, hogy melyiké. 28.-nak kóstoltuk, így már vékonyan jegyzeteltem… Bár az sem kizárt, hogy ezt már szombat reggel ittuk!
5160. Szeressük a Sört! Így van! Láger. Fiatalon nem találkoztam vele. Mostanra már az emelkedő tárolási hőmérséklet hatására kezd szezonosodni, sőt (24-én újra kóstolva) esőre búzásnak tűnt, de a lényeg, hogy nagyon finom! Nyomokban még az én HB Lageremre is emlékeztetett, bár az azért jóval gyengébb volt ennél.
Két Tóth Altbier. Nincs még rendes neve. Egyelőre nem is listázom. Jó sör lesz ez, csak még fiatal. A szezon egyetlen közös főzete.
Aztán Stefftől könyves búcsút véve bevettük magunkat a sörmustrára, a már említett sörfőzdés és szálláselfoglalós kitérő után:
5161. Hungária +. A Kissler jubileumi kandiscukros láger söre. Sörgő. Ez másabb, másfajta kandiscukor került bele, mint az első főzetbe. Azt még nem kóstoltam, ez frankó.
5162. A.P.A. Cs. ER-PÉ APA. Ígéretes próbálkozás a témában, szűretlenül még jobb lett volna.
5163. Mister Dupla Bak. Lepetés lepetés hátán! Ez is izgalams újdonság, korrekten összerakott, típusazonos söröcske.
Szerintem kb. ekkor jöhetett meg Csepi és Szabi. A sör meg közben csak folyt és folyt le a torkunkon, ráadásul pár remek újdonságot is szereztünk gyűjteményi vonalon, mint utólag kiderült, részben az elnöki háttérmunkának is köszönhetően.
5164. Seven Sins - Greed (Fösvénység). No, nálam ez a sör nyerte meg a versenyt! Kiváló IPA Győrzámolyból.
5165. Szikra. Fehér Nyúl kávés, tonicos APA. Hogy jut ilyen valakinek az eszébe? Egyébként tök jó!
5166. Zentus Dark Lager. Ritkán jutok szentesi sörökhöz, így mindig örülök neki(k). Ez nem kiemelkedő, de teljesen rendben van.
5167. Eleven IPA. Fóti újdonság. Frankó, típusazonos cucc!
Ezek után is kóstoltunk még ezt-azt, de amit még felírtam, már listázva van, amit meg nem írtam fel, arra ki a franc emlékszik?!
Arra viszont határozottan emlékszem, hogy a kaja bitang jó volt! Kecskés Pistáék, azaz a Gyertyános Sörfőzde prezentálta. Csülökpörkölt, sztrapacska, sültek, kiváló köretek. Hülyére ettük magunkat! A végén persze szokás szerint nézhettem, ahogy a barátaim saját elhajlási szokásaiknak megfelelően előadták kisebb, nagyobb magánszámaikat, de aztán együtt, épségben sétáltunk vissza a szállásra igaz, Szabi csak egy villámlátogatás erejéig. Ő lett az „angyal”. Elsőnek ért haza vasárnap kora reggel Gyöngyösre. :-) Szerencsére a satu kezű kislányt is túlélte mindenki, nekem volt külön horkolós szobám, így asszem, mindannyiunknak jól sikerült a hétvége!
Vasárnapra már új sör nem jutott, de nem is ez volt a lényeg! Végre, hosszú idő után újra meglátogattam keresztanyámat. Jó volt látni, hogy újra jól van! :-)
2018. április 12.:
5137. Rohozec Dvanáctka. Klasszikus cseh tizenkettes Maly Rohozecből. Csuszós világos.
5138. Novopacké Kumburák. Dettó, Nová Pakából. Ez köll a népnek, legalábbis nekem tuti!
2018. április 11.:
5136. Sedmy Schod. Hét lépcső. Žateci, világosnak titulált, annál szerintem kicsit (ízében is) sötétebb speciál, 5,5%-os láger. A pösti börze végén, mivel még volt rá keret és kivételesen volt, aki hazahozzon kocsival (Köszi Balázs!), begyűjtöttem pár jófajtának tűnő cseh, lengyel és ukrán söröcskét. Ezt nyekkentettem meg közülük először. Nem dobtam el tőle az agyam, de azért…
2018. április 10.:
Meló után legurítottunk pár sört Szabival:
5133. Dreher Pale Ale. Beugrottunk a Tücsökbe, vettünk két doboz új Drehert és a Sziesztába menet megittuk. Szerintem méltó vetélytársa lesz a Soproni IPA-nak.
5134. Permon Cryo Hop Ekuanot. A Szieszta ismerős sörei és egy kis dumálás Jozsóval közben, bevártuk a Rácz család további 3/5-ét, majd együtt átugrottunk a Kolorba. Szerencsés napunk volt! Bent volt Gésa bácsi! Vele is dumáltunk egy jót, legurítva mellé ezt az egykomlós, üveges Permon APA-t. Sajnos már a savanyodás útjára lépett, de azért még éppen fogyasztható volt. Fénykorában remek sör lehetett!
5135. Permon Hopper Azacca. Itthon már több mint egy éve lefutott az egykomlós Azacca láz, a cseheket a jelek szerint most érte el. A hazaútra megkaptuk belőle az utolsó két üveggel, az előző sör íz hibájára való tekintettel fél áron. Ez szerencsére nem volt savanykás, de azért kicsit mégis csalódást okozott. Az általam jól, vagy rosszul (?) „hőkezeltnek” titulát íz dominált benne. Összességében jó kis délután volt! Kár, hogy mostanság ritkán tartunk ilyeneket!
2018. április 7.:
A szokásos tavaszi nemzetközi gyűjtőtalálkozónk napja. Nagyszerűen sikerült! Rengeteg újdonsággal tértem haza. Börze közben a Legenda szortimentje mellett izgalmas Zámbó söröket is kóstoltunk Jimmy barátunknak hála. Hármat listázok most közülük:
5130. Remény Pils. 5%-os világos láger. Jimmy első kísérlete láger vonalon. Soha rosszabbat!
5131. Meggyes-Epres sör. Saját elmondása szerint „túleprezett”, meggyes íz világúnak szánt ale. Lehet, hogy nem olyan, mint amilyennek tervezve lett, de kifejezetten fonom, fanyarkásan gyümölcsös itóka, ami sör is tudott maradni.
5132. Sötét Zalai Serlatte. Kávés milk porter. Barátságos próbálkozás ez is! A KV és a festő maláta is rejt magában veszélyeket, savanykássá tehetik a sört. Ügyesen bánt velük Jimmy! Egyáltalán nem lett savanykás, sőt, kifejezetten kellemes íz világa van.
2018. április 6.:
Itthon járt Viktor barátom! Úgy nézett ki, megint csak pár percre találkozunk, de aztán rádobott egy plusz estét és 160 km-t a gyöngyösi programjára, kifejezetten miattam. Köszönöm! Prágában baromi jó együtt sörözni, jókat dumálni, de azért nekünk a Kócsag 20-ban mindig más! Érdekes sörök kerültek terítékre, köztük pár újdonság és a 95. ország:
5126. Taiwan Beer Classic. Egyszerű, 4,5%-os távol-keleti rizses szűrt világos láger. Tömegáru, fűnyíró sör.
5127. Taiwan Beer. 5%-os, kicsit testesebb, ízesebb változat, de ennek sem tett jót a rizs.
5128. Taiwan Beer Weissbier. Na! Ez az 5%-os szűretlen búza már sokkal komolyabb darab! Semmi extra, de teljesen típus azonos, szépen összerakott söröcske. Ezt bármikor szívesen fogyasztanám.
5129. Yummy Mummy. A Monyó hibiszkuszos dupla New England IPA-ja. Ölég furmányos holmi!
2018. április 4.:
5125. Horizint Pilot Series 5. Juicy IPA-nak van titulálva. Elvileg nincs benne gyümi, a komlók, a különböző maláták és az élesztő tették gyümölcsössé. Ügyes kis cucc!
2018. április 3.:
Ricsi keresztfiam neve napja. Isten éltesse sokáig! Együtt sörözés most sajnos szóba sem jöhetett, de én azért legurítottam az egészségére pár sört. Friss, ropogós anyag. Ma érkezett a Beerselection-ből:
5122. Dasistside. Szűretlen bajor búzasör Jászapátiból, a Yeast Side-tól. Volt valami furcsa a karakterében.
5123. Superside. New England IPA. Ez szépen hozta, amit kell.
5124. Horizont Pilot Series 7. Kókuszos stout a kísérleti sorozatból. Nem nagyon csípem a kókuszt, ahhoz képest mégis egész jól esett.
2018. április 1.:
Összeröffentünk nálam egy kis pókerezésre. Különösebb kóstolgatást nem terveztünk, mégis terítékre került pár újdonság. Az első négyet Petya keresztfiammal nyekkentettük meg, amíg vártuk a többieket, utána pedig már együtt kóstoltunk Gabival, Csepivel és Szabival Szandra pohárválasztása mellett.
5115. Ruination. A Stone berlini sörfőzdéjében készült imperial IPA. Elég erős kezdés.
5116. Double Yellow Haze. New England stílusú világos ale a Brew Your Mind-tól. Ez már simulékonyabb darab volt.
5117. Gose to Hollywood. Nagyon szeretem a gose-kat, csak nem a savanyítottakat. Ez sajnos az volt! Narancsos változatban. Dán, To Öl recept, belga gyártásban.
5118. Lélektartó. Ez a Skyland főzet a Fehér Nyúlban készült. Korianderes vörös ale. Fűszeres létére még a számomra is iható tartományban volt.
5119. Trautenberk APA 14°. Cseh kézműves söröcske. Brnoból hoztuk Gabival. A Pivnice Dobré Pivoban vettük. Kicsit furcsa karaktere volt.
5120. Aircraft. Egy frankó bajor helles a müncheni repülőtér sörfőzdéjéből. Viktor barátomtól kaptam. Köszönet érte!
5121. Tyskie Gronie. Nem gondoltam, hogy listázni fogom ezt a sört, de amikor biztos, ami biztos alapon lecsekkoltam kiderült, 5,5-ről 5,2-re vitték le az alkohol tartalmát. Minőségre nem éreztem gyengébbnek.
2018. március 29.:
Megérkeztek a Sziesztába a 2018-as Nyulak. Jozsónak hála, jött is egyből a forródrót! Melóból hazajövet megkóstoltuk őket Szabival és Csepivel.
5113. Nyúlon Innen 2018. Ez csak simán amerikai red ale-nek van írva. Nem lenne benne fűszer? Csak a komlóktól éreztük fűszeresnek? Mindenesetre sokkal jobban bejön, mint a tavalyi változat!
5114. Nyúlon Túl 2018. Ez tonkababos változat. Egy árnyalattal fanyarkásabb, de ez is sokkal közelebb áll hozzám, mint a tavalyi recept.
2018. március 28.:
5110. Trappistes Rochefort 6. Dubbel.
5111. Trappistes Rochefort 8. Tripel.
5112. Trappistes Rochefort 10. Quadrupel. Ritkán szoktam belga söröket kóstolni. Érdekes volt ezt a rocheforti sör sort végigvinni, végig inni. Inkább a kemény mínuszok idejére valók, de azért így is értékelhető volt a markáns testességük.
2018. március 27.:
5109. Advent. Fűszeres barna ünnepi sör Stari módra. Jól van összerakva, de továbbra sem szerettem meg a típust.
2018. március 25.:
5105. Peter, Pale and Mary. Belga gyártású gluténmentes pale ale Mikkeller módra. A komlózása az erőssége.
5106. Radical – My Dirty Beer Harrased Me Too. A Monyo radical szériájának NE IPA-ja. Nem rossz. Lágy, ahogy már kezdem megszokni ettől a típustól.
5107. Alesmith Orange X. Narancsos világos ale San Diego-ból. Harmonikusra sikeredett. Sör tudott maradni.
5108. Kompaan Bloed Broeder N°39. 9,1%-os holland imperial stout. Szép kis holmi! Erős zárás!
2018. március 24.:
5103. Zubr Grand. 11-es, szépen komlózott világos cseh láger. Elférne belőle itthon egy-két rekesszel!
5104. Birell Zeleny Ječmen. Friss, zöldkomlós alkoholmentes világos láger. Kicsit édeskés a max. 0,5-ös sörökre jellemzően, de a komlózása egész szép. Nem ezt akartam kivenni a hűtőből, mellényúltam, de már csak akkor vettem észre, amikor megnyekkentettem. Nem baj!
2018. március 21.:
5102. Birell Limetka & Malina. Időnként, amikor nem szeretnék alkoholt inni, de jólesne valami, aminek íze van, jól jön egy ilyen cseh alkoholmentes radler. A málna dominált benne, a zöldcitrom csak asszisztált hozzá. Nošovicéhez vettem listára, bár nem könnyű eldönteni, hol főzték a doboz feliratai alapján. Már a csehek is kezdik ezt a kódolós hülyeséget!
2018. március 20.:
5100. Edelmeister Pilsener. Szintén egy FB bejegyzés indíttatott rá, hogy két, a Pennyben kapható sört megpróbáljak beszerezni. Mivel tőlem messze van az egyetlen gyöngyösi Penny, Magdika kolléganőmet kértem meg a beszerzésükre. Egyik lett új a listámra, ez a német nevű, de egyébként lengyel gyártású, meglehetősen egyszerűre sikeredett világos láger.
5101. Bertold Premium Ležák. Brnoból hoztam ezt a kellemes kis 5,1-es világos lágert. Semmi extra, de azért megérte hazacipelni.
2018. március 15-18.:
Brno. Nem tudom, hányadszor. Több fősre terveztük az utat, végül ketten, Tóth Gabi barátommal indultunk neki igaz, odakint azért, ha rövid időre is, de találkoztunk még egyel a Gábor barát gyűjteményemből - aki Remenyik Lovas - és családjával. Egy rendesen megtömött vonaton valószínűleg az utolsó két szabad ülőhelyet foglaltuk el. Ennek az volt az ára, hogy sört venni már nem maradt időnk. Nem mondom, hogy hiányzott, de minden esetre furcsa volt! Nem baj! Több „erőnk” maradt a jó cseh és morva sörökre! Idén új szállást foglaltam, a vásárközpont mellett, a sörgyártól 1 megállóra, a belváros közelében. Indiai hotel, indiai étteremmel. Utólag sajnálom, hogy nem kajáltunk egyet náluk! Jó szállás volt jó helyen, így lehet, hogy még visszatérünk. A közvetlen szomszédságában van az u Kajmana kisvendéglő. Oda tértünk be először. Remek 11-es Starobrnot csapolt a bájos pincérlány, a szakácsuk pedig remek gordonkát sütött, atom fokhagymás sztékburgival. Le is csúszott sebtében két korsó sör! Miután elfoglaltuk kaja után a szállást először az óváros tetejéig villanyosoztunk. Az Első Doubravnická Restaurace volt a célállomás, ahol az azonos nevű település és sörfőzde söreit csapolták.
5063. Doubravnická 10°. Markánsan komlós, egyszerűen szuper jó világos láger.
5064. Doubravník Ležák 11°. Mintha az előzőt innám, egy hangyaf…szányival erősebb változatban.
5065. Doubravník Ležák 12°. A komlósság maradt, a malátás testesség nőtt. Ilyeneknek kell lenniük a sima világos láger söröknek!
5066. Herkules. Azt hittem, ez már sötétebb fickó lesz, de tévedtem. Ez is világos láger, csak lágyabb komlózással.
5067. Žitní Speciál. Na, az viszont már durva volt, hogy ez is világosra sikeredett! A honlapjukon, amit utólag megnéztem egy félbarna sörről regélnek, de ez ahhoz túl világosra sikeredett. Egyébként teljesen jó volt az összes, de azért hiányzott a szortimentből legalább egy barna láger.
A hely maga egész hangulatos, kutyabarát, csak a pult sikeredett kissé túl puritánra. A polcokon frankó régebbi pohara, korsók, üvegek sorakoznak. Tudnék belőlük válogatni! Hermelinjük finom, egyedi fűszerezésű és a saját korsójuk is szép, rusztikus, amiből vettem egyet.
Ezt követően kíváncsiságból betértünk egy orosz étterembe. Gabi ivott volna egy Bernardot, engem meg érdekelt a hely. Valószínűleg megleptük a pultos kislányt a puszta jelenlétünkkel és a rendelésünkkel is, de amikor egyből kifizettük a sörünket úgy tűnt, azért megnyugodott.
Innen a Pegasba mentünk volna, de szokásomhoz híven eltévesztettem egy sarkot, így végül technikai okokból közbeiktattunk még egy korcsmát. Poličkás hely volt, de mi Poutníkot ittunk, mert az tűnt újdonságnak.
5068. Poutník Double Chmel. A neve alapján markánsan komlós sörre számítottam. Nem volt az, de attól még finom.
Utána már tényleg a Pegas jött a jól megszokott hangulatával és kiváló söreivel. Évek óta hanyagoltam az alap szortimentet az aktuális újdonság miatt, így most egy korsó (6 dl!) világossal indítottam. Még mindig remek! Utána jöhetett a szokásos alkalmi főzet:
5069. Pegas American Amber Ale. Volt már szerencsém egy amber ale-hez a Pegasban, még 2013-ban. Annak a nevében nem volt benne, hogy amerikai, az alkohol tartalma pedig csak minimálisan tért el. Vacilláltam is, felvegyem-e a listára ezt a főzetet. Aztán ránéztem a pontozásomra és döntöttem. Ez se volt rossz sör, de a 2013-as sokkal jobb volt. Az „amerikai” jelző az illatára illik, de az ízében nem a komló, hanem a karamellmaláta dominált, túlságosan is erősen.
Gyula barátomnak hála, első prágai útjaim(nk) nélkülözhetetlen kelléke volt a Senticky Kvasar. A Brno és egyben autópálya közeli sörfőzde mézes söre, sörei. Azóta viszont talán két, szintén az elsők közül való brnoi utam alkalmával sikerült újra megkóstolni őket, így most az alap útiterv kihagyhatatlan állomása volt az u Žíznivyho Pupíku nevű söröző a maga Kvasar szortimentjével. Nem sokat variáltunk, a legjobbat, egyben a legerősebbet, a 15-ös Kvasart iszogattuk, lekísérve egy Hermelinnel. Közben kellemes meglepetés volt, hogy Gábor barátomat elküldte az asszony zsemlyéért, így néhány telefonhívás váltás és egy kis elémenetel után már ekkor, az első napon egymásra találtunk. Gábor magától értetődő természetességgel mutatkozott be egy vadidegen fickónak a pultnál, majd miután Gabinak is bemutattam, onnantól kezdve már két Gáborral folytattam a kóstolgatást! A Kvazároktól feltöltődve hosszú útra indultunk. Nem akarok hazudni, de kellett vagy, háááááát, ötöt lépni következő állomáshelyünkig, a Pivnice Dobré Pivo-ig. A kellemesen jeges estében ennyi séta elég is volt! Emberek! Megtaláltuk a morva Csakajósört! Ennek mondjuk nem volt nemzetközi kínálata, de nem is hiányzott. Jófajta cseh-morva söröket toltak 5 csapon. A Hermelint itt se hagytuk ki, igazi magyaros cseresznyepaprikát adtak hozzá. Kemény cucc volt! A hely maga egy keskeny, hosszúkás elrendezésű boltíves, alapból ódon stílusú, de modern formában felújított, elég puritán söröző, ahol (Gábor:) „még az étlap is kocka”.
5070. Všerad Světly 11°. Všeradice sörfőzdéjének alap világos lágere. Ezt így kell csinálni!
5071. Smokie. A Prager Laffe gerilla sörfőző füstös fekete söre. Szabi, b…szd meg! Ez aztán tolta a füstölt szalonnát!
5072. Winter Ale. Újabb sör Všeradicéből. Ahogy én szeretem, csak a nevében téli, egyébként egy sima APA.
5073. Imperator. Velká nad Veličkou Velicky Bombard'ak nevű sörfőzdéjének 24 ballingos csodája. Piszok markáns, testes, kávés, pörkölt malátás, alkoholos, 90%-ban harmonikus söröcske. Gabi meg se kóstolta, Gábor nem tudta meginni a porcióját, szerinte olyan volt, mint egy kávélikőr, így rám maradt. Kétpohárnyi azért már nekem is túl sok volt belőle sokadik sörként, de én azért megszerettem.
5074. Trautenberk Světlá 11°. Malá Úpa Trautenberk nevű sörfőzdéjének alap söre. Ezzel zártam(tuk) az estét. Felüdülés volt a maga nemes egyszerűségével. Ezután lebattyogtunk a vasútállomásig, könnyes búcsút vettünk Gábortól, majd éjszakai trolira szálltunk.
Második napunkat a Sörgyár éttermében kezdtük. Egy-egy pohár Krušo búza mellé kértünk némi levesételt. Gabi az általam már túl jól ismert káposztalevest, én meg egy remek marha alapú májgaluska levest csúsztattam, majd lekísértük őket egy kis szűretlen Starobrnoval. Közben Gabi okostelójának hála kibogoztuk, hogy a 25-26-os trolikkal kiiktathatjuk a hegymászást a csülkös helyig, ahol Gáborék már vártak minket. Egy kis megálló keresgélés után hipp-hopp ott is voltunk az u Bláhovkyban. Szokás szerint jófej pincér fogadott minket. Még le se ültünk, a sörünk már koppant az asztalon. Ezt már szeretem! Ezer éve nem találkoztunk Annával, Gábor párjával, kislányukat, a kis örökmozgó, mosolygós Borit pedig eddig csak képeken láttam, így élmény volt a velük töltött idő. Bár a foglalásunkban a 3 csülök is benne volt, meglepő módon kérni kellett. Mi ezen lepődtünk meg, a pincér meg azon, hogy 3-at is kértünk. Három meseszép műalkotást hoztak ki! Gáboréké lett a legnagyobb, mégis csak 3-an ették, Gabival mi meg egy-egy hasonló nagyságúval küzdtünk meg. Bár az az igazság, hogy most először nem éreztem küzdelemnek az elfogyasztását. Igaz, talán szintén először sikerült betartanom a csülök vallás alap tézisét, tanítását: „Ne egyél kenyeret hozzá!” Gyakorlatilag az utolsó falatot is jóízűen majszoltam el, még a csontról is lerágtam a maradékokat. Visszatért a hozzá tartozó sztenderd fogyasztás is, lecsúszott mellé a 4 korsó Pilzeni. Ezt követően Gáboréktól sajnos elváltunk. Ők mentek a maguk útján várost, nevezetességeket és állatkertet nézni, mi pedig átruccantunk az egy saroknyira lévő, már szintén jól bejáratott helyre, a Zastávkába. Nem akarom festeni magunkat. Bár sok sörös, tök jó hely, anno először csak azért tértünk be ide, mert a csülök elég gyorsan próbált helyet csinálni magának. Most már viszont ez csak az egyik oka annak, hogy rendszeresen betérünk. Itt a 9 csapon lévő sörből 5-öt kóstoltunk meg poharazgatva:
5075. Early Evening Ale. Vrchlabí Medvéjének 11-es, enyhén citrusos lágy ale-je. Nagyon jólesett a csülközés után.
5076. TNT Ale. Slavkov u Brna, azaz egy szomszéd falu söre. Ez 14-es volt, látszólag szűrt, szintén elég lágy íz világgal.
5077. Limetus Ale. 12-es, citrusos, mentás cucc a közeli Břeclav Frankies nevű sörfőzdéjéből. A menta nálam mindent eldöntött. Én a rágógumin kívül másban nem engedném a menta használatát! Gabinak viszont kifejezetten ízlett.
5078. Bobr IPA. Zadní Třebaň Bobr nevű Sörfőzdéjének szerintük IPA-ja. Szerintem meg nem az, de finom sör.
5079. Pivečka 12°. Az embert kíváncsivá teszi, hogy miért „söröcske” egy sör márkaneve. Rousínovi székhelyű gerilla sörfőző világos lágerét tisztelhettük ebben a jól sikerült főzetben. A későbbi nyomozás derítette ki, hogy a sörfőző neve Pivečka. Szóval lényegében rátaláltunk a cseh Sör Robira, csak nem egy Szalonban, hanem egy Megállóban!
Úgy tűnik, új, egész napos program kezd körvonalazódni a csülkös hely köré. A Zastávka után a következő kihagyhatatlan hely a JBM Brew Lab Pub, azaz a 10 csapos mikro söröző 2,5 saroknyira, ahol 7 újdonságot találtunk.
5080. Jane’s Paradise. Zichovec sörfőzdéjének APjA. Jó.
5081. Simonaitis. Ez saját savanyított sörük, valami újra felfedezett élesztővel. Penetráns! Egy korty azért bennem maradt, többel nem próbálkoztam.
5082. Red Dinosour. Szintén saját szedres savanyított sör. Ezt meg lehetett inni, de minek?! Érdekes módon, míg mi nem tudtunk ezt a két sört(?) legyűrni, a szomszéd asztalnál ülő fiatal magyar pár felmagasztalta őket, főleg a Simonaitist. Hát, ízlések és pofonok…!
5083. Queen of Hearts. A brnoi gerilla sörfőző, Crazy Clown gyümölcsös APA-ja. Jó, de nem nagy szám.
5084. Wniosek Dowodowy. A Wokanda névre keresztelt lengyel gerilla sörfőző APA-ja. Semmi baja, de ez se valami nagy kaland.
5085. Vic Secret. Ez már a norvég Nogne Ö amerikai styílusú IPA-ja. Túlságosan is átlagos sör, domináns karamellmaláta ízzel, ami egyáltalán nem hiányzott belőle.
5086. Beard Doesn't Make You a Brewer. No, igen! Magyar, Monyo sör egy morva kézműves sörözőben! Persze, hogy nem hagyhattuk ki, bár egy üveggel itthon is lapul belőle a hűtőmben. Elképesztően sűrű ez az extra milk stout. Mintha sűrített tejet ittam volna. Megmondom az őszintét, ez az állag engem zavart, nem tudtam a fejemben helyére tenni a dolgokat. Az íze kellemes, bár sokkal markánsabbra számítottam. Tudod, Csabi! Olyan volt az állaga, mint a te első rozssörödé. Pont ebből kiindulva nem is tudom eldönteni, vajon szándékosan lett ez ennyire sűrű?!
Hátra volt még a nap harmadik kézműves sörözője, a Lucky Bastard Beerhouse. 3,5 sarok a csülkösig vissza + még egy sarok és már ott is voltunk. Kis szerencsével még helyünk is akadt.
5087. Single Hop Topaz. Ismét Velká nad Veličkouba utaztunk képletesen a Velicky Bombard'ak sörfőzde egykomlós APA-jának hála. Harmonikus. lágy holmi.
5088. Juicy Lucy. Zichoveci New England IPA. Finomra sikeredett ez is. Tényleg dzsúszi, de nem tudtam eldönteni, hogy csak a komlótól citrusos, vagy tényleg van benne gyümi.
5089. Jolana. Brewniverse. Újabb brnoi gerilla formáció. Ez a gyermekük egy vörös rozsos IPA. Nem dobtam el tőle az agyamat.
Ekkorra már túl voltunk egy újabb Hermelinen, amit Gabi így értékelt: „Túlságosan k..va jó! Nákládání Perfekt Hermelín!” Én azt mondanám róla, hogy egyszerű, de finom. Közben egyébként Gabi még csak kb. 1 órája nyomkodta folyamatosan a telóját. Két plátói barátnőjével levelezgetett. Nem baj, addig se aludt el! Amúgy meg „tizedesvesszővel mondják, hogy le van szarva…”!
Innen már a szállás lett volna a következő célállomás, de zima volt az újra eleredőben lévő esőben, így betértünk egy egyébként klasszikus helyre, az u Zlatého Konve nevű véndöglátóipari egységbe. Itt végre Gabi aludhatott egyet, én meg örültem a remek Krušo búzának és egy új starobrnos alátétnek, no meg egy újabb Hermelinnek, amire azért Gabi is felébredt. Innen viszont már tényleg a szállás felé indultunk. Előbb gyalog, majd villamossal.
Harmadik nap jól bereggeliztünk a szálláson egy flaska spéci Kvasarnak hála, amit még első este vettem:
5090. Kvasar APA. Pont az a része kopott le a címkének, amiből kiderülne, hogy ez a sörük is mézes-e, vagy sem. Szóval úgy döntöttem, hogy az! Remek sör! Remek! Nem vagyok az a nagy reggel, szálláson sörözős, de ez piszok jól esett!
Utána újra betértünk a szomszédos vendéglőbe, az u Kajmanaba, annyira bejött az elsőnapi kaja. Ezúttal én rántott sajtot toltam fokhagymás kompérral és természetesen az elmaradhatatlan „Tatarákkal” a 11-es Staro mellé. Ez azért nem volt olyan nagy szám, mint az elsőnapi kaja. Utána villanyosra pattantunk és benéztünk a Wings nevű étterembe, a világháborús repcsis dekoráció miatt, amit még tavaly fedeztünk fel a srácokkal. A helyet a kerthelyiségének hála már egy évvel korábban, csak a dekorációja váratott tavalyig.
Ezt követően vettünk egy csomag budipapírt. Ez már úgy néz ki, szintén hagyománnyá válik, majd szerettünk volna beülni a közeli éjjelnappali kocsmába, amire időközben kikerült egy helyi sörfőzde, a Hauskrecht hívogató logója, de sajnos zárva volt, így maradt a szemközt lévő starobros hely, ami mostanra igen kemény késdobálóvá vált. Először egy rosszarcú fickó lépett oda hozzánk a bent lévő bagázsból és elkezdett valamit morcosan karattyolni. Mint kiderült, ő volt a pincér. Kikértünk hát két tanksört, aztán legurítottuk és leléptünk.
Terv szerint villamossal felugrottunk volna újra az óváros tetejére, de aztán végül Gabi „hirtelen jött ötlete” alapján leszálltunk egy megállóval korábban. Nem is baj! Így legalább újra beültünk egy tavaly, Csabival és Csepivel felfedezett bicska reptetőbe, ahol a Poutník hibátlan volt, a három törzsvendég közül pedig kettő (egyik nő) a pultra dőlve aludt. Csak a harmadik, egy idős, totyogós papa tartotta a frontot gazdagon szaros mackónadrágjában. Sajnos úgy döntött, hogy pont az én hátam mögé ül le, így elég gyorsan lecsúszott a sörünk.
Rövid séta közben konstatáltuk, hogy a Zöld Macska sörbája majd jóval később nyit, majd betértünk a Caipla nevű Lokálba, ahol a tavaly felfedezett egyedi dekoráció mellé szűretlen barna Kozelt kértünk és kaptunk. Lelkesen kikértem egy sörsajtot is. Már bekeverve hozták, elég kevés kenyérrel, ráadásul Gabi meg se kóstolta, így elég keményvonalasra sikeredett a kóstoló, de nem hagytam magam! Ezt követően jött volna a Két Barát kézműves söröző, de még zárva volt, így újra betértünk a morva Csakajósörbe. Újrakóstoltuk a Hermelint és kipróbáltunk két új sört. Egyébként szerintem fel se tűnt nekünk az „újra”!
5091. Dandy. A Prager Laffe egy újabb söre, vörös IPA. Szimpatikus darab.
5092. Baran APA. Uherské Hradiště gerilla sörfőzőjének finom, de típusán belül tök átlagos söre.
Nem tudom, hogy a két nappal korábbi produkciónk, vagy a hűtőben lévő sörök vizslatása, esetleg a folyamatos jegyzetelésem indíttatta a söröző legénységét rá, minden esetre kaptunk Gabival egy-egy saját logós vászon táskát ajándékba, ami ugyan a hosszú szára miatt elég nőiesre sikeredett, de azért hazafelé jó szolgálatot tett. Ha már így alakult, begyűjtöttünk egy érdekes formájú literes PET palackos cseh kézművest, amit, ha minden jól megy, majd a húsvéti hosszú hétvégén nyekkentünk meg pókerezés közben.
Időközben kinyitott a Két Barát söröző, bár ez nem volt egyértelmű az ajtón lévő nyíl és a rajta lévő, számunkra megfejthetetlen felirat miatt, de végül sikerült bejutnunk két, már bent söröző fiatalnak hála, akik beengedtek minket. 7 sörcsap, 3 újdonság:
5093. Pivečka Rye Porter. Söröcske barátunk egy újabb söre. Meglepően édes, sűrű, harapható, krémes rozsos porter. Engem megvettek vele!
5094. Kamenická Polotmavá. Kamenice nad Lipou sörfőzdéjének egyik alap söre, egy szépen összerakott félbarna láger.
5095. Smoked Porter. Slany Továrna nevű sörfőzdéjének füstös porter söre. Nem sikerült kiderítenem, van-e rendes márkaneve, így egyelőre nevében a típusa. Ez olyan szerethetően füstös.
Innen a Zelená Kočka sörbárjába sétáltunk át. Egy morcos harmincas szőke milf (Istenem, hogy utálom ezt a szót, de erre a csajra nagyon ráillik!) szolgált ki minket. Nem nézte ki belőlünk, hogy ínyencek vagyunk, két korsó világost szeretett volna hozni, de lebeszéltük róla.
5096. Sweet Baby Jesus. Keményen kezdtünk a Sibeeria nevű gerilla sörfőző 20 fokos russian imperial stout-jával. Kicsit túl volt hűtve, így nehezen adta be a derekát.
5097. No Idols! U.S. Saison. A Clock egy igen jónevű cseh főzde. Sokat vártam ettől a sörétől. Hozta azt a karaktert, amit én ebben a típusban szeretek, bár szerintem egy kicsit édeskésebb volt a kelleténél.
5098. Holendr IPA. Valašské Meziříčí sörfőzdéjének szerintük IPA-ja. Szerintünk meg nem az! Hőkezelt íze volt. Egyáltalán nem jött be.
5099. Kamenická 12. Egy újabb kamenicei sör, ezúttal egy sima, világos láger. Egynek jó volt.
Kóstolgatás közben jól besajtoztunk. Pácolt Hermelin, pácolt Niva, pácolt Romadur. Az utóbbinál a pincér csaj már elkezdett pofákat vágni, amikor kikértem. Le se tagadhatná, hogy cseh, illetve morva!
Mivel már késő éjszaká.., ööööö, akarom mondani késő délutánra járt az idő elkezdtünk a szálás felé araszolni. Elmentünk a Skög Urban Hub nevű furi divathely előtt, ahol Gabival 2,5 éve már jártunk egyszer. Nosztalgiából betértünk, hátha ott dolgozik még Gabi „You are an angels” vöröskéje. Guszta vöröskék helyett három kisfiú és egy tetkós nagylány vitte a boltot. Kaptunk kérés nélkül két pohár vizet, ami mondjuk éppen jól esett, de azért meglepett, majd elkortyolgattunk egy-egy pohár Albert APA-t, jobb híján. Jó volt, jó volt, csak már uncsi volt az egyen íze. Közben egy fiús lány flörtölt a lányos fiúval a pult mögött. Furcsa hely! Furcsa Világ! Innen a sörgyárhoz vezetett az utunk, szigorúan villanyossal. Újra beültünk az éttermükbe. Az 1-1 pohár Krušo búza mellé én kértem egy üveg kólát is. Ez van! Jól esett. Gabi meg legalább jót röhögött rajtam. Időközben tésztás hangulatba kerültünk, így kipróbáltuk cseh módra a Spagetti Carbonarat. Drága, de minőségi cucc volt! Innen, mivel már este 8 óra is elmúlt a szállás felé vettük az irányt és nyugovóra tértünk.
Ucsó nap 11 körül elhagytuk a szállást. Felugrottunk még a Pegasig. Ittunk egy-két pohár söröcskét, ki-ki kedve szerint választva, én az alap szortimentnél maradtam, meg kajáltunk is egyet. Egy ideje már nem vagyok elégedett a Pegas konyhájával, de többször is elég későn ettünk náluk, így volt bennem egy kis bizonytalanság, ami viszont most eltűnt. Nem főznek jól! Az első napi Gordon szép emlékére itt is azt kértem. Picike csirkemell, minimális töltelék, hatalmas, legalább fél centi vastag, belül szottyos, olajos panír. Nem méltó kaja a söreik minőségéhez képest!
Utána lassan elkezdtünk araszolgatni a vasútállomás felé. Találtunk boltot, ahol sikerült Gabinak hűtő mágnest vennie, beültünk az Átriumba, ahol szégyenszemre mindketten kávét ittunk, bevásároltunk a közeli ABC-ben, majd kimentünk a vonatunk elé.
A haza utunk sima volt. Visszafelé már volt helyjegyünk. Útközben elbeszélgetünk egy érsekújvári hölggyel a cseh sörök és kocsmák világáról (is). Aztán már csak haza kellett buszoznunk. Gyorsan eltelt ez a 4 nap! Pocsék idő, hangulatos sörözők, zömében remek sörök. Jól éreztük magunkat, de azért hiányoztatok…! Ugye tudjátok, kik vagytok? Had ne kelljen elkezdenem sorolni!
2018. március 13.:
5062. Szalon Világos. Bábel Zoli barátom ültette a bogarat a fülembe a közelmúltban egy FB bejegyzés kapcsán, hogy újra kellene kóstolni a Szalont, mert kivették belőle a kukoricadarát. Most megtörtént ez az újrakóstolás. Jót tett neki a változás! Egész vállalható sör lett belőle.
2018. március 8.:
5061. In Your Face. West Coast IPA a német Crew Republic-tól. Hááááát, most köszöntenem „kellene” a nőket, de egy ilyen sörnévvel?! Még a végén sértésnek vennék! Mentségemre szóljon, hogy nem volt tudatos a választás!
2018. március 4.:
Többszöri nekifutás után végre összejött egy sörkóstoló szerény hajlékomban. Balázzsal, Szabival és „én majd később csatlakozom” Csepivel kóstolgattunk. Mivel előző nap a bátyámnak hála Nyíregyházán járhattam, első meglepetésként a helyi sörfőzde, Jäger receptúrán alapuló világos lágerét nyekkentettem meg a srácoknak ásványvizes PET palackból. Elégedetten fogyasztotta mindenki. Aztán Szabinak hála jött pár svéd újdonság az Aldiból!
5050. Oppigards Amarillo APA. Megdöbbentően jó volt ez az egykomlós APA! Citrusos keserűséget adott hozzá a komló, de szépen, harmonikusan.
5051. Oppigards New Sweden IPA. Vajon milyen komlót tehettek bele, hogy ezt a nevet érdemelte ki? Mindegy! A lényeg, hogy ez is kifejezetten finom volt.
5052. Oppigards Indian Tribute. Szabi szerint karamell illatú. Malátásan karakteres, IPA szerűség. Ez se okozott csalódást. Lassan kezdek örülni, hogy Gyöngyösön is fog épülni egy Aldi.
Ezt követően Balázsnak köszönhetően egy bolgár szortiment jött.
5053. Zagorka Retro. Bulgáriát is elérte a retro hullám. Először a „simát”, aztán ezt a nem pasztőrözött, régimódinak álcázottat kóstoltuk meg. Hát, egyikkel sem vettek meg minket.
5054. Pirinszko Szvetlo. A Carlsberg Bulgária Sumeni gyárában készült világos láger.
5055. Pirinszko Mlado. Ezt a nem pasztőrözöttségével próbálták vonzóvá tenni. Háááát! Felejtős mindkettő!
5056. Stolichno Weiss. Szűretlen búza zagorka módra. Nagyon korrekt kis darab!
Ezeket egy számomra már ismerős, öt sörös pakk követte még egy bolgár sörrel, a Brew Dog alkoholmentes komlóbombájával és Csepinek hála két szarvasi és egy fóti sörrel, majd jött egy újabb újdonság Balázs konyhájából:
5057. Tiltott Csíki 100 napos sör. Kicsit olyan, mint ha hordóban, hűtetlenül tárolták volna 100 napig… Nincs összefüggés, de ezután sajnos Balázs elhagyott minket. Hiába, a menetrend nagy úr!
Meglepő módon az ezt követő andorrai sört is kóstoltam már, majd jött 3 dobozos csoda:
5058. Mission Gose. Ha egyszer van saját főzdéje valakinek, nem tudom, miért főzet máshol, minden esetre ez az Evil Twin főzet a Westbrook-nál készült, Dél-Karolina államban. Nagyon csípem a gose sörtípust, de ez az eukaliptuszos változat nekem túl furmányos volt.
5059. Citra Sunshine Slacker. 4,5-es session IPA. Felejthető, abszolút felejthető.
5060. Mikkeller Cascade. Egykomlós dán IPA, mondhatni, szokás szerint, Belgiumban főzve. Hát, ettől sem dobtuk el az agyunkat!
Zárásként legurítottunk még egy flaska nyíregyházait, aztán asztalt bontottunk. Szerencsére nem szó szerint!